Podpage Logo Made with Podpage
April 16, 2021

Yapay zeka hasar tespiti yapıyor, kaportacılar sinirli #7

Yapay zeka hasar tespiti yapıyor, kaportacılar sinirli #7

Covid-19 salgını başladığından beri araba sigortacıları, araba tamiratı ya da hasar tespit için fotoğrafa dayalı tahminler yaparak yer yer de yapay zeka dahil olmak üzere birçok teknolojiyi kullanıyor. Bilindiği üzere pandemi birçok işletmeyi altüst ederek, sektörleri de tam anlamıyla yerle yeksan etti. Bunu fırsat bilen sigortacılar da, yapay zeka yatırımlarını hızlandırıyor.


Covid-19 salgını başladığından beri araba sigortacıları, araba tamiratı ya da hasar tespit için fotoğrafa dayalı tahminler yaparak yer yer de yapay zeka dahil olmak üzere birçok teknolojiyi kullanıyor.

Bilindiği üzere pandemi birçok işletmeyi altüst ederek, sektörleri de tam anlamıyla yerle yeksan etti. Bunu fırsat bilen sigortacılar da, yapay zeka yatırımlarını hızlandırıyor.

Bir endüstri grubu olan Insurance Information Institute sözcüsü Mark Friedlander, yapay zeka ve sanal tahminler kullanarak, "sigortacılar verimlilik, tutarlılık ve zamanındalıkta gerçekten büyük iyileşmeler gördü" diyor. Friedlander, burada amacın teknolojinin insan işçilerin yerini alması değil, sorunların daha hızlı ve tutarlı bir şekilde çözülmesine yardımcı olunması için yapay zeka kullanıldığını söylüyor ve şunu ekleyerek teknoloji, “sadece sigortacılar için değil, aynı zamanda poliçe sahipleri için de harika sonuçlar yarattı” diyor.